Yeni bir çağa doğru
ABD için hazırlanan bir rapor, şu anda ağırlık verilen 3 bilim dalının gelişiminin yeni bir insan uygarlığı yaratacağı görüşünü öne sürdü. İddialar tartışılsa da mantığa çok aykırı görünmüyor.
Bilim-kurgunun gerçekle olan ayrımı giderek hissedilmeyen bir çizgi halini almış durumda. Artık insanların aklına gelen hemen her şey mümkün hale geldi gibi. Geçmişin heybetli bilimkurgu öykü ve filmleri bugünün insanları için pek bir şey ifade etmiyor. Ancak gelecek yine de şaşırtıcı bir şeyler hazırlamaya devam ediyor.
ABD\’li akademisyen ve bilim insanları tarafından hazırlanan 400 sayfalık bir rapor, gelecekte farklı teknolojilerin birleşik olarak kullanılmasıyla yepyeni bir çağın başlayabileceğini öne sürüyor.
3 kilit bilim dalı
Günümüzün popüler bilim dallarından nanoteknoloji, biyoteknoloji ve enformasyon teknolojisinin birliğinden yeni bir insan uygarlığının doğabileceği düşünülüyor. Eğer teknolojide günümüzdeki oranda ilerleme sağlanabilirse ömür 100 yıldan daha uzun olacak, kolektif bir bilinç sağlanacak ve kişiliklerimiz, anılarımız ve bilgilerimiz bilgisayar ağlarında saklanabilecek. Yani teknolojik dönüşüm, insanlığı da dönüştürecek. İnternetin bile insanlık üstünde yarattığı etkiler düşünüldüğünde bu gelişmelerin varacağı noktaları tahmin etmek çok zor hale geliyor.
Rapora göre önümüzdeki 20 yıl içinde üstümüze giydiğimiz kimi giysi ya da aksesuarlar sürekli vücudumuzu kontrol etme görevi de üstlenecek. Bir sorun olduğunda erkenden teşhis ederek ilgili sağlık kurumuna bilgi verecek. Çok daha gelişmiş robotlar, yüksek güvenlikli bilgisayar sistemleri ve hızlı iletişim ağları insanlarla makineler arasındaki etkili köprüleri kuracak. Böylelikle insan vücudu daha kuvvetli, daha zor hastalanan ve sorunları çok önceden fark edilen, yani çok daha güçlü bir hale gelecek.
En büyük gelişimse, insanlığın en büyük hayallerinden birisi olan beyinlerarası iletişim mümkün hale geldiğinde yaşanacak. Böylece insan zihinleri birbirine bağlanarak ortak bir hedef için çalışabilecek ve tek bir beyin gibi tepki verebilecek. Bunun tüm insanlığı tek bir bilinç merkezi haline getirmesi bile söz konusu.
Şeytanın avukatları
Öte yandan herkes bu gelişmelerden memnun değil. Kimileri bu süreçlerdeki aşamaların insanlığın kaldıramayacağı yan etkileri doğuracağından endişeli. Hatta gelecekte bizim adımıza bize hizmet edecek olan robot ve hizmet sistemlerinin politik konumları ve haklarını bile düşünenler var.
O kadar zorlamadan düşünüldüğünde bile günümüzde yaşadığımız her teknolojik gelişmenin bir yan etkisi olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Öte yandan kimi bilim insanları bu tip devrimsel gelişmelerin doğuracağı zararların geri döndürülemez etkiler bırakacağı konusunda herkesi uyarıyor. Gelecek ilginç sürprizler hazırlıyor…
Kaynakça: (Radikal-Sanal Alem) 16.08.2002 11:58:00