ABD’nin en iyi on gazetesi belirlendi

New York Times ABD’nin en iyi gazetesi.

New York Times ilk sıraya otururken, Washington Post ikinci ve Wall Street Journal üçüncü oldu

Değerlendirmeyi Columbia Journalism Review (CJR) adlı meslek dergisi yaptı. CJR ülkenin her eyaletinde ve Pazar günleri yayınlanan ve tirajı 150 bini aşan gazetelerin yazı işleri müdürlerine birer anket formu gönderdi.

Önce, bu 104 yazı işleri müdüründen sadece en iyi gazeteleri belirlemeleri istendi, sonra da bağımsız bir kurula bu gazetelerin sıralaması yaptırıldı.

Değerlendirmede, kriterler olarak, gazetelerin yazım ve habercilik niteliği, redaksiyon kalitesi, fotoğraflar ve niteliği, grafikler, doğru ve adil olma, vizyon, yaratıcılık ve toplumdaki etkinlik alındı

Anket sonucunda ABD’nin en iyi 10 gazetesi belirlenmiş oldu.

Bu sıralama şöyle:

1) New York Times: Herkesten bir baş farkıyla önde. Ulusun sicili niteliğindeki gazetesi. Fotoğraflarda renk kullanımı mükemmel. Yerel olayları giderek daha iyi izliyor. (Tirajı 1.627,099).

2) Washington Post: New York Times kadar komple değil. Ancak, siyaset ve yönetimi izlemede kutsal kitap gibi gazete. ABD siyasi ve kültürel yaşamı üzerinde çok büyük etkisi oldu. (Tirajı 1.080,082).

3)  Wall Street Journal: Derinliğiyle farklı gazete. İyi yazım, araştırmacı gazetecilikte yüksek

standartlara sahip. (Tiraji 1.740,450)

4) Los Angeles Times: En üst düzeyde global habercilik. Yerel haberciliğini geliştirmeye çalışıyor. Daha

kolay okunabilmesi için yeniden tasarımlanma halinde. (Tiraj 1.361,202)

5) Dallas Morning: Rakibinin kapatılması, bölgede egemen olmasına yol açtı. Buna rağmen, haber ve yorum bütçesini kesmeyerek artırdi. Sağlam bir bölge gazetesi ve kaynaklarını çok iyi kullanıyor. Mükemmel spor haberleri veriyor ve Meksika’yı çok iyi izliyor. Tirajı 780.084)

6) Chicago Tribune: Hem geleneğe bağlı hem yaratıcı. Okurlarının değişen taleplerine karşılık verirken, büyük bir metropolde yerel bir gazete olarak kalmasını biliyor. (Tiraji 1.019,458).

7) Boston Globe: Öze yönelerek okuyucu çekiyor. (Tiraji 751.021).

8) S.Jose Mercury: Hem içeriği hem görselliği çok iyi. Zor haberlerin peşine düşüyor. Elektronik gazetecilikte de öncü. (Tiraji 339.708)

9) St.Petersburg Times: Finansal konumu özgürlüklerinin önünü açıyor. İyi yazım ve mükemmel yerel habercilik yapıyor. Örnek bir bölgesel gazete. (Tiraji 436.998).

10) Baltimore Sun: Washington Post’un gölgesinde olmasına rağmen, son yıllarda giderek iyiye gitti.

Habercilik, iyi yazma kaynaklarını iyi kullanmasıyla ilerliyor. Varoluşunun sebebi habercilik. (Tiraji 78.516)