ROF. DR. MEHMET ÖZ’DEN TAVSİYELER

PROF. DR. EHMET ÖZ’DEN TAVSİYELER

Mehmet Öz… Türkiye artık onu çok yakından tanıyor…Yüzlerce başarılı kalp ameliyatının yani sıra son olarak ‘yapay kalp mucizesine’ de imza attı…

Geçen gün Dr. Öz’ün de içinde bulunduğu ekip, Amerika’da 59 yaşında bir hastaya yapay kalp nakletti. İşte Doktor Öz’ün hastalarına tavsiye ettiği ilkeler:

 Sigara içeni ameliyat etmem. Sigarayı bırakmayan hastayı kesinlikle tedavi etmem. Sigaranın belki de en büyük düşmanlarından biriyim. Çünkü insani öldüren bir şey. Hasta kendini öldürmeye karar verdiyse ben ne diye onun için uğraşayım ki, şifa bekleyen onca hasta var, enerjimi onlara harcarım.

Sevgisiz insanin kalp riski yüksek. Çünkü sevgisiz, kötülük düşünen, beddua ve küfür eden insanin kalp krizi riski ve ölüm oranı çok daha yüksek.

 “Dua etmek insani iyileştirir: Ben inançlı biriyim. Her ameliyatımda mutlaka dua ederim… Bence duanın meditasyon gibi, şifa gibi, iyileştirici özelliği var… Ameliyat sonrası hastalarıma da mutlaka dua ettiriyorum. Bunun sağlıklarına çabuk kavuşmalarında müthiş bir etkisi var.” PROF. DR. EHMET ÖZ

Doğu tıbbı çok gerekli. Ben de ” klasik” tıp adamıyım ama alternatif yani tamamlayıcı tıp yöntemlerini reddetmiyorum. Akupunktura yüzde 100 inanıyorum… Çinliler bu minnacık iğnelerin sırrını çözmüş.

Ama bu tür tamamlayıcı tedavilerde insanin istemesi çok önemli. Doğu tıbbında özgür irade ön planda. Hipnoz etmeden ameliyat etmem. Ben ve ekibim ameliyatlarım öncesinde hipnoz kullanıyoruz… Çünkü hasta heyecanlanıp kalp krizi geçirebiliyor. Sakinleştirici verdiğimde de sorunu geçici olarak çözmüş gibi oluyorum ama kökenine inmediğim için problem devam ediyor… O nedenle hipnoz yapıp sorunun kaynağına iniyorum hasta daha çabuk sağlığına kavuşuyor.

Her gün aspirin içmeli. Hayatımda ilaç kullanmadım. Zorda kalmadıkça kimseye de tavsiye etmem. Herkese her gün mutlaka bir aspirin içmesini salık veriyorum. Ben de içiyorum…Aspirinin kani sulandırdığını biliyorduk ama şimdi yeni faydalarını da öğreniyoruz. Örneğin, vücuttaki birçok doku tahrişini önlediğini yeni öğrendik… Aspirin ömrü de uzatıyor.

“Sağlıklı beslenme için ne yapmalı? Çay yerine ıhlamur içilmeli. Günde en fazla iki çay ya da kahve içebilirsiniz. Fazlası zararlı. Ancak ıhlamur kesinlikle zararlı değil,dilediğiniz kadar için…

Sarmısak müthiş bir bitki… Vücudu koruyan hücreleri destekliyor, tansiyonu düşürüyor. Sarmısaktan çıkan maddeyi yüksek tansiyonlu kişiye kullandığımızda, tansiyonu hemen düşüyor. Her gün birkaç diş sarımsak yenmeli…

“Başka bir mucize sebze de ayşekadın fasulye. Türkiye’de bol üretilen bu sebze bence her öğün, özellikle de çiğ olarak mutlaka sofrada bulunmalı. Vücuda müthiş yararlı bir bitki… Semizotu da içindeki Omega 3 nedeniyle son derece faydalı. Çiğ yenirse, daha da yararlı. Biz her gün ailecek öbek öbek çiğ semizotu yiyoruz. Et yiyecekseniz, yanında mutlaka çiğ domates de olmalı. Çünkü domatesin içindeki Lcyopin adli antioksidan, etteki zararlı Omega 6’ları yararlı hale dönüştürüyor. Kayısı çok yararlı ancak 1 günde 1 avuçtan fazla yenmemesi gerekiyor. Karpuz ve kavunda ise ince bir dilim tercih edilmeli. Üzüm ve muz, çok yüksek dozda şeker içerdiği için daha az tüketilmeli.

Her sabah aç karnına içilen bir bardak ılık suyun ardından bir avuç ceviz çok iyi gelir. Ben her sabah alıyorum.

Artık sütün de ‘sağlıklı olanı’ çok zor bulunuyor… Hayvanlara verilen hormon ve antibiyotikler süte karışıyor. Ve saflığını yok ediyor. Çocuklara soya sütü içirilmeli… 35 yaşın üzerindekilere sütün içindeki laktoz pek iyi gelmiyor… Laktozu alınmış süt yerine ise de bol bol su içilmeli.

Balık hariç, kırmızı etle beyaz et aynı. Çünkü hem danaya, hem de tavuğa yüksek dozda hormon ve antibiyotik veriliyor. Et yenecekse, hepsi yenebilir. Fark etmez!

Beyaz pirinç ve beyaz un son derece zararlı. Çünkü her ikisi de anında şekere dönüşüyor. Yani ha avuç avuç toz şeker yemişsiniz ya da pilav ya da beyaz undan yapılan ekmek… Arada fark yok. Pilav ve ekmek için esmer un ya da esmer pirinci tercih edin.

“Lahana zayıflamak için çok ideal. Hazmı zor olduğu için tikar ve kalorisi çok düşük. Şişmanlık en az sigara kadar tehlikeli. Hatta sigaradan da çok… İdeal kilodan daha düşük kilolu olan insanlar uzun ömürlü oluyor… İdeal rejimler 1 haftada 1 kilo verdiren rejimlerdir. Diğerlerine aldanmamak lazım. Eğer haftada 1 kilodan fazla kaybediliyorsa, vücuttan sadece su kaybediliyordur dikkat!..

Kaynak:  http://www.yolcu.gen.tr/yk/saglikolsun.asp