Merhum Erbakan Hoca ve “Bin yıl”a müebbet hapis

Merhum Erbakan Hoca ve “Bin yıl”a müebbet hapis

1926’da doğdu ve 2011’de Dar-ı Beka’ya irtihal etti, Ebediyet’e göçtü. Tam 85 sene sevinç ve hüzünleriyle, dertleri ve mutluluklarıyla, başarıları ve hayal kırıklıklarıyla, hâsılı içi dopdolu bir seksen beş yıl… Milli Görüş Lideri Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan!.. Erbakan Hocamıza Allah’tan gani gani rahmet, ailesi, yakınlarına ve tüm sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ederiz.

Gün boyu televizyonların canlı yayınlarla verdiği, Hacı Bayram Camii’nden namazı kılınarak başlayıp, Fatih Camii’nde namazı kılındıktan sonra Merkez Efendi Mezarlığı’nda son bulan cenaze merasimi, bizlere ne kadar çok şeyi bir anda hatırlattı, sayısız hakikati anımsattı?.. Milyonu aşkın insan Erbakan Hoca’yı son yolculuğuna, Ebediyete uğurlarken elbette hepimiz çok hüzünlüydük, üzüntülüydük. Ama O, en çok üzüntü ve hüznü hayat arkadaşını kaybettiğinde tatmıştır. Eşi Nermin Erbakan’a da Allah’tan rahmet diliyoruz.

Okul, hocalık ve Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı’nın ardından bugüne dek gelen siyasi hayatı hakkında hiç şüphesiz kapsamlı olarak çeşitli değerlendirilmeler yapıldı, yapılıyor ve yapılmaya devam edilecek.

Yaşam süreci tüm yönleriyle hangi değerlendirmeye tabi tutulursa tutulsun, Merhum Erbakan Hoca’nın vefatıyla gün yüzüne çıkan çok önemli ve çarpıcı bir hakikati idrak etmiş olduk.

Uzun ve çileli bir siyasi mücadele sonucunda DYP ile kurduğu kualisyon hükümetine karşı karanlık mahfiller tarafından yapılanlar… Yani malum “28 şubat süreci”. Tezvirat kampanyaları, önemli makamlardan yapılan tasfiyeler, özgürlüklere yapılan müdahaleler, inançlara yapılan baskılar… Saymakla biter mi? Binlerce, onbinlerce, yüzbnlerce insan en temel haklarından mahrum bırakılmakla kalınmadı, ülke ekonomisinin altı üstüne getirildi. Şunu çok rahatlıkla ifade edebiliriz: “28 şubat süreci” diye anılan dönemde yapılan siyasi, ekonomik ve sosyal tahribatların telafisi hiç kuşkusuz bu ülkenin ortalama yarım asrına mal olacak çaptadır.

Yazının devamı Bekir HAŞİMOĞLU tarafından yayınlanan Moral Yazıları isimli kitapta.

Bekir HAŞİMOĞLU
E-posta: bekirhasimoglu@etkilisozler.com