Gezginci bir şemsiye tamircisi

Gezginci bir şemsiye tamircisi

Tamirci işinin gereklerini yerine getiriyor; tamir edilecek kısımları dikkatle ölçüyor, yama koyuyor telleri teker teker deneyerek güçlendiriyordu.

Uzaktan takip eden gencin farkında bile değildi. Bir süre sonra genç yanına yaklaştı.ve hayranlık dolu ifadeyle “İşinizi çok iyi yapıyorsunuz.” dedi.

Şemsiye tamircisi elindeki işi bırakmadan cevapladı:

“Evet, ben her zaman işimi iyi yapmak için uğraşırım.”

“Müşterilerin, yaptığın işin iyi ya da kötü olduğunu ancak sen gittikten sonra anlayabilecekler.” diye devam etti delikanlı.

” Evet, haklısın.”

” Bu tarafa tekrar gelecek misiniz?”

“Hayır”

“O halde bir şemsiye için neden bu kadar uğraşıyorsunuz? Hâlbuki ileride işini, çabucak halledip ileride yeni müşteriler bulabilirsiniz.”

Çok fazla konuşmayı sevmeyen şemsiye tamircisi, gence ders niteliğinde şu cevabı verdi: “Eğer ben işimi İyi yaparsam bundan sonra buradan geçecek tamircinin işi kolaylaşacak. Fakat kötü malzeme kullanır ve baştan savma iş çıkarırsam, halk bunu er ya da geç anlayacak ve daha sonra buradan geçecek olan tamirciye iş vermeyecektir.”

“Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse, Michelangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’in beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürün ki gökteki ve yerde ki herkes durup ’burada işini iyi yapan, dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş’ desin.”

Martin Luther King

Anonim