Aşkları model oldu

Aşkları model oldu

Keleş çiftinin aşk hikayesi evliliklerinde sorun yaşayanları çok etkiledi. Kanada’dan Danimarka’ya, Almanya’dan İsviçre’ye birçok çift, ‘Aşkınız bize model oldu. Küçük şeyler yüzünden birbirimizi kırdığımıza pişmanız. Sevgi ne demekmiş öğrendik.’ mesajları gönderiyorlar
Bir kaza sonucu önce iki ayağını ve ikinci bir kazada iki gözünü kaybeden Murat Keleş ile eşi Selma’nın hayat hikayesi ve birbirlerine olan aşkları, evlilik hayatlarında sorun yaşayan insanlar için pozitif bir model oluşturdu. STV’deki Yolcu programında izledikleri, gazetemizde haberini okudukları Selma ve Murat’ı, yurtiçi ve yurtdışından telefonla arayan evli çiftler, hem Keleş çiftini tebrik etmiş, hem de kendi evliliklerini nasıl kurtardıklarını anlatmışlar. Selma Keleş’i Kanada’dan arayan Kemal Bey isminde bir gurbetçi, “Eşimle sürekli tartışıyorduk. Ayrılma noktasına gelmiştik. Eşim sizi izleyince beni aradı ve özür diledi. Tekrar bir araya gelme şansımız oldu.” diyerek duygularını ifade ediyor. Antalya’dan arayan ve Ermeni olduğunu kaydeden bir bayan ise yine Selma Hanım’a, “Sizi izledikten sonra hayata bakışım çok değişti. Eşimle sorunlar yaşıyordum; ama artık elimdekilerin kıymetini daha iyi anlıyorum.” sözleriyle tebriklerini iletiyor. Kendisini arayanların evliliklerinde yaşadıkları sıkıntıları ve en önemsiz sebeplerden yaptıkları tartışmaları anlattıklarını söyleyen Selma Keleş, daha sabırlı ve sevgi dolu olabilmek için insanların kendisinden akıl danıştığını ve tavsiyelerini aldığını belirtiyor.

İnsanların sadece kendisine yardıma muhtaç bir özürlü gibi görmesinden çok rahatsız oluyor Murat Keleş. Bu nedenle yaşamlarının basına yansımasından sonra gelen maddi yardımlardan daha çok, kendilerini arayan insanların söyledikleri onu mutlu ediyor. Kanada, Danimarka, Almanya, İsviçre ve yurtiçinden arayanların sözleri Keleş çiftini çok etkilemiş. Evliliklerinde sorun yaşadıklarını belirten çiftler, Keleş ailesinin aşkını gördükten sonra birbirlerini ne kadar önemsiz sebeplerle kırdıklarını anladıklarını ifade etmiş. Murat Keleş, “Hep insanlardan bir şey beklemektense, manevi olarak bazı insanlara örnek olabilmek bizi çok mutlu etti.” diyor.

Hayatta insanların sahip olduğu birçok nimetten mahrum yaşayan Selma ve Murat Keleş çiftini, evlilikleri ve aşklarının diğer insanlara örnek olması teselli ediyor. Murat Keleş, “Allah’ın insanlara verdiği çok güzel nimetlerden mahrum kaldım. Ama bir kapıyı kapatan Rabbim diğerini açtı. Bize herkese nasip olmayacak bir ihsanda bulundu. Aramızdaki sevgi ve bağlılığın insanlar için örnek olmasını sağladı.” diyor.

Murat Keleş basına yansımadan önce de mutlu bir yaşam sürdüklerini; ancak o dönemin kendileri için daha karamsar bir zaman dilimi olduğunu belirtiyor. Keleş, “Çalışamadığımdan dolayı maddi problemlerimin yanı sıra, manevi boşluk da hissediyordum. İnsanlar bana ya acıyarak yaklaşıyor ya da benden uzak durmaya çalışıyorlardı. Bu da çok moralimi bozuyordu.” diyor. Sağlıklı bir insanın işsiz kalsa dahi simit satarak bile hayatını kazanabileceğini belirten Keleş, “Oysa benim böyle bir şansım yoktu. Ancak STV’ye çıkınca yaşamımız değişti. Maddi problemlerimizi aştık, manevi olarak kendime bir çevre edindim. Artık görüştüğüm ve dertleşebildiğim dostlarım var.” diyerek hayatındaki değişimi anlatıyor.

Murat Keleş sağlıklı insanlara Allah’ın kendilerine verdiği göz, ayaklar ve yürüyebilme becerisi gibi nimetlerin kıymetlerini bilmelerini öneriyor. Evde oturmaktan yorulduğunu belirten Keleş, şöyle devam ediyor: “Otura otura bedenim paslanmaya başlıyor. Meğerse yürüyebilmek ne kadar kıymetliymiş. Merdiven çıkabilmeyi bile özlüyorum. Pencereden mahallede top oynayanların seslerini duyuyorum; ama göremiyorum. Çimenleri, denizi, kuşları seyretmek istiyorum. Bu imkanlara sahip olanlar, Allah’ın verdiği nimetin kıymetini bilsinler.”
Kaynakça: Zafer Özcan / İstanbul http://www.zaman.com.tr/2002/04/21/kadin/h1.htm