Anne sütü içmeyen çocuk serseri olur!

Anne sütü içmeyen çocuk serseri olur!
Doç. Dr. Yakup Aslan bebekliğinde anne sütü almayan çocukların büyüyünce ailelerinden uzaklaştığını iddia ediyor!
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Yakup Aslan’ın anne sütü hakkında verdiği bilgiler şaşırttı. Aslan, anne sütü almamış çocukların büyüdüklerinde serseri veya sokak çocuğu olduklarını iddia ediyor. Aslan, anne sütü alan çocukların ailelerine bağımlılık oranının çok daha yüksek olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını söylüyor.
Aslan, beslenme sırasında bebek ve anne arasında çok önemli bir ilişki kurulduğunu, bebeğin günde 3 kez anne sevgisi ve şefkatini aldığını belirtiyor.
Buna karşılık anne sütü almayanlar, günlük anne şefkatinden yoksun oldukları için “sorunlu” çocuklar oluyor. Aslan, “Bu nedenle genç annelerin mutlaka çocuklarını emzirmeleri gerekmektedir” diye konuşuyor.
EMZİRMEDEN ÖNCE SEVİN!
Doç. Dr. Yakup Aslan, genç anne adaylarının emzirme tekniklerini bilmedikleri için çocuklarını emzirmediklerini, suni besinlerle beslediklerini belirterek, “Anne adayları doğuma üç ay kala meme başlarına çekme, germe ve çevirme gibi masajları yapmalıdır. Meme başı bebeğin emzik gibi ağzına alacağı şekle girmesi gerekmektedir” diyor ve ekliyor: “Anneler bebeklerini emzirmeden önce 5 dakika kadar sevmeli, ondan sonra süt vermelidir. Bu işlem yapılmadan memeyi ağza dayatmak olmaz çünkü süt verme işi önce beyinde başlamalıdır.”
Kaynakça: Ersin RAMOĞLU; http://www.sabah.com.tr/20020106/w/l32.html