Kronik yorgunluğu 7 günde unutun

Kronik yorgunluğu 7 günde unutun

Yoğun bir hafta ve çılgın bir yılbaşı gecesinin ardından, alkole ve yağlı yiyeceklere doyan vücudunuzu toparlama vakti geldi. İşte size, eski canlılığınıza kavuşmak için haftalık bir program…
PAZARTESİ: Haftaya bol miktarda B vitamini yiyerek başlayın. Bu ihtiyacınız olan enerjiyi sağlamak için şart. B vitamini tonbalığı, somon, tavuk, mısır, buğday ve fasulyede bulunur.
SALI: Haftanın ikinci gününde yapmanız gereken deliksiz bir uyku çekmek. Akşam yemeğinde makarna, patates, pirinç ya da ekmek yemeyi unutmayın. Bu yiyeceklerdeki nişasta vücuda yavaş yavaş dağılır ki bu da iyi bir uyku uyumanızı sağlar.
ÇARŞAMBA: Mutlaka kısa süreli bir yürüyüş yapın. Temiz hava alın. Gün boyu kapalı ortamda kalan vücut, halsizleşir.
PERŞEMBE: Alkol içmemeye özen gösterin. Bilhassa akşam 8\\\\’den sonra alacağınız alkol karaciğerinizin daha fazla yıpranmasına neden olacaktır. Gece geç saatlerde içki içmek hareketlerinizi sınırlar.
CUMA: Kek ve şekerlemeden uzak durun. Bu besinlerdeki şeker, kanınızdaki şeker miktarını yükselterek size geçici bir enerji verir. Ancak kan şekerinin aniden yükselmesi pankreasın daha fazla insülin salgılamasına yol açar. Bu da hormonal dengenin bozulmasına neden olur.
CUMARTESİ: C vitamini almaya başlayın. Magnezyum, demir ve çinko içeren besinler enerjinizi artırır. Turunçgillerin yanı sıra karabiber, patates ve kırmızı biber de C vitamini içerir. Demir, tahıl ve mercimekte; magnezyum ise yeşil sebzelerde bulunur.
PAZAR: Tatil günü diye bütün gün yatmayın. Kalkın ve egzersiz yapın. Gerçi ham vücudu çalıştırmak kolay olmadığından yarım saatte oturacak yer arayacaksınız ama birkaç enerji verici içecekle dinç olacağınız kesin…

Kaynakça: http://www.sabah.com.tr/20020106/w/l12.html