Uzmanlara göre gülmek, sağlıklı olmanın ve barışın en önemli yolu. Amerikalı ‘‘neşe uzmanı’’ Steve Wilson, kahkaha atan insanların bağışıklık sistemlerinin daha sağlam olduğunu ve daha çok yaşadıklarını belirtti.
BARIŞIN TEK YOLU

Steve Wilson, dünya barışının da gülerek gerçekleşeceğini iddia etti. Wilson ‘‘Gülen insan, tavırlarında sertlik sergilemez ve daha esnektir. Barışa doğru atılan ilk adım da budur’’ diye konuştu.
ÇOCUKÇA GÜLMEK

Yapılan araştırmalar, 6 yaşındaki çocukların günde ortalama 400 kez gülmenin çeşitli biçimlerini sergilediğini gösterdi. Yetişkinler ise günde sadece 7 ile 15 kez gülüyorlar.
KİMYA DEĞİŞİYOR

Wilson, gülmenin, sinir sisteminin kimyasını değiştirdiğini, kalp ve damarlarla solunum sistemine egzersiz yaptırdığını belirtti. Aynı zamanda bir tıp doktoru olan Steve Wilson, gülmenin uyku ve sindirim sistemlerini iyileştirdiğini vurgularken ‘‘Gülerek, gülümseyerek zor ve yoğunlaşmış duygulardan kaçıyoruz. Gülmek paranoya ve korkunun da panzehiridir’’ dedi.
MEDİTASYON GİBİ

Gülmenin neşe verici ve bulaşıcı olduğunu kaydeden Wilson, ‘‘savaşların asıl nedeni, bizim içimizde. Gülmek ise barışçı bir meditasyondur’’ diye konuştu.ABD’de 500 gülme kulübü bulunuyor.

Kaynakça: http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@nvid~123370,00.asp